Організація грудного вигодовування в дитячій поліклініці
У домашніх умовах, незважаючи на досвід, що був набутий матір'ю в пологовому стаціонарі, виникає також багато ускладнень і питань стосовно практики грудного вигодовування та лактаційних ускладнень. Без правильної організації роботи в дитячій поліклініці не можна чекати значних результатів від втілення тільки в пологових стаціонарах 10 принципів успішного грудного вигодовування.
Тому після виписки із пологового стаціонару відповідальність за грудне вигодовування покладається на педіатрів та медичних сестер дитячих поліклінік.
Кабінети здорової дитини (КЗД) дитячих поліклінік повинні бути центрами підтримки лактації протягом основного тривалого періоду грудного вигодовування дитини.
Кожний медичний працівник КЗД повинен пройти спеціальну підготовку за сучасними принципами ведення лактації, бути активним захисником та пропагандистом природного вигодовування.
КЗД повинен мати мальовничі та наглядні плакати, стенди, які б пропаганду-вали грудне вигодовування. Бажано забезпечувати годуючих матерів, особливо первородящих, науково-популярною літературою (брошури, пам'ятки).
Неприпустимою в КЗД є реклама молочних сумішей для штучного вигодовування дітей!
Украй важливо, щоб весь медичний персонал дитячої поліклініки дотримувався єдиних рекомендацій по вигодовуванню дитини для уникнення розбіжностей та суперечливих порад. У зв'язку з цим необхідно проведення в кожній дитячій поліклініці семінарів для педіатрів і середніх медичних працівників з засвоєння сучасних методів ведення лактації та грудного вигодовування.
Особлива перевага надається «вільному» режиму грудного вигодовування — за потребою дитини, а не у фіксовані години, як це було рекомендовано раніше; особливостям організації харчування і режиму життя матері-годувальниці; правильній тактиці медичних працівників при виникненні лактаційних ускладнень; термінам введення коригуючих добавок (фруктові соки, пюре) та прикорму (додаток 1).
Одним із важливих факторів стимулювання і правильного формування лактації в перші тижні та місяці після пологів є більш часте прикладання дитини до грудей матері, в тому числі в нічні години, що забезпечує циклічність випорожнення молочних залоз і стимулює вироблення пролактину.
У період становлення лактації частота годування грудьми матері може досягати 8-12 разів на добу. Але вже до кінця періоду новонародженості, коли у матері встановлюється достатня лактація, а дитина спроможна в кожне годування висмоктувати необхідну кількість молока, у неї встановлюється свій власний індивідуальний режим годування — 6-7 разів на добу, тобто через 3-3,5 години.
У нормі кількість грудного молока у матері збільшується у відповідності із збільшенням потреби дитини в молоці. Максимальна кількість грудного молока виділяється між 8-20 тижнями після пологів.
При нормальному способі життя, раціональному харчуванні матері-годуваль-ниці та достатній лактації виключно грудне вигодовування повністю задовольняє фізіологічну потребу дитини протягом 4-6 місяців в харчових речовинах та енергії, створює оптимальні умови для її фізичного і психічного розвитку й здоров'я [26].
Тому немає необхідності вводити дитині прикорм раніше 4-5-місячного віку, якщо грудного молока достатньо. Приблизна схема введення харчових додаткових продуктів та блюд прикорму для дітей на природному вигодовуванні представлена в додатку 1.
Недоцільно також передчасно відлучати дитину від грудей матері, якщо молока недостатньо, бо воно навіть у малій кількості зберігає своє унікальне значення для здоров'я немовляти.
При достатній лактації потрібно заохочувати бажання матері годувати дитину грудним молоком якомога триваліший час — до 1-річного віку і навіть пізніше.