Основні труднощі грудного вигодовування з боку матері.

Ускладнення ГрВ, прояви Що робити
1. Повільне прибуття молозива і молока в перші дні після пологів. Часте прикладання дитини до грудей, годування з обох молочних залоз із дотриманням правильної техніки. Використання докорму (за показаннями), але без застосування пляшечки і соски (з ложечки або чашечки).
2. Відстрочений лактопоез — уповільнення становлення лактації (до 15—20 днів після пологів). Технічно правильне прикладання новонародженого до обох молочних залоз не менш ніж 12 разів на добу з періодичним докормом і застосуванням всього комплексу заходів, спрямованих на боротьбу з гіпо-галактією (див. розділ VI).
3. Надмірно бурхливе наростання лактопо-езу. Туга, напружена, болюча залоза зі вторинно втягнутим або плоским соском. Зменшення напруги молочної залози шляхом зціджування молока перед годуванням. Після годування - зціджування молока до м'якого стану залози. Кількість годувань — за вимогою дитини.
4. Закупорювання молочного протоку. Локальне помірне болісне затвердіння, труднощі при зціджуванні, нема підйому температури, гіперемії (почервоніння шкіри). Перевірити техніку прикладання дитини до грудей; усунути тиск одягу, частіше годувати дитину. Перед годуваннями — теплий компрес і м'який масаж груді в напрямку соска. Міняти позиції при годуванні.
5. Фізіологічне згрубіння молочної залози. Спостерігається на 3-4 добу після пологів. Пов'язане з напливом молока, крові, лімфи. Викликається тимчасовою невідповідністю між секрецією і рефлексом виведення молока, триває приблизно до 5-6 доби. Набряк, затруднення виділення молока, біль в обох залозах. Перевірити правильність прикладання дитини до грудей. Часте, тривале годування. Теплий компрес на залозу на 10—15 хвилин перед годуванням, холодний - після годування. Масаж шиї і спини.
6. Патологічне згрубіння. 3—4 доба після пологів. Причина — значне уповільнення встановлення співвідношень між продукцією і виведенням молока або слабкістю окситоцинового рефлексу. Щільна, болюча залоза, годування не дає полегшення, підвищення температури тіла, набряк і навіть гіперемія. Спостерігається з обох боків. Часте годування. Перед годуванням за 2—3 хвилини введення в/м 0,5 мл окситоцину двічі на день. Зціджування молока перед годуванням, якщо дитина не може захопити сосок і ареолу. Холодний компрес для зменшення набряку після годування. Масаж шиї і спини.
7. Плоскі або втягнуті соски. Пояснити матері, що годування грудьми можливе, тому що дитина смокче не соски, а груди. Використати для відтягування сосків молоковідсос, бюстгальтер з отвором на місці сосків. Допомогти матері розташувати дитину біля груді в різних положеннях. В крайньому випадку застосувати накладки для сосків.
8. Тріщини сосків. Виникають при неправильній техніці ГрВ, особливо після використання пляшечки з соскою або "пустушки" (плутанина сосків), а також при неправильному віднятті від груді. Виправити неправильну техніку прикладання дитини до грудей. Між годуваннями повітряні або сонячні ванни для сосків, підсушування феном після кожного годування. Змазувати сосок молозивом або "заднім" молоком. Не мити з милом соски перед кожним годуванням (достатньо 1—2 рази на день під час загального туалету). Використовувати бюстгальтер з простої тканини, міняти кожен день. При глибоких інфікованих тріщинах — зробити перерву в годуванні хворою залозою, обробити сосок розчином калію перманганату (1:5000), маззю каланхое,етонію.
9. Кандидозна інфекція. Болючі сверблячі соски, відчуття печіння, коління. Почервоніння і блиск сосків і ореоли. Виникають навіть при правильному прикладанні дитини до груді. Лікування антигрибковими засобами (нис-татинову мазь наносити на соски 4 рази на день після годування грудьми або 0,5% розчином генціанвіолету щоденно протягом 5 днів).
10. Мастит - запалення молочної залози. Маститу найчастіше передує лактостаз. Тремтіння, значне підвищення температури (38° і більше), пітливість, слабкість, болі в області молочної залози, її збільшення, ущільнення, набряк, гіперемія, пальпація окремих дуже щільних болючих ділянок залози, труднощі при зціджуванні. Ретельне, регулярне зпорожнення молочної залози, забезпечення правильного прикладання дитини до грудей, обережне зціджування після годування. Підвищене положення молочної залози. Холодний компрес, окситоцин за 2-3 хвилини до годування або зціджування. Комплексна дезінтоксикаційна і антибіотикотерапія. Годування дитини забороняється при наявності гнійного маститу.
11. Додаткові молочні дольки. З'явлення на 3-4 день, найчастіше у паху, з одного або обох боків болючих щільних утворень, які збільшуються паралельно з прибуттям молока. Забороняється масаж, розминання. Холодний компрес або компрес з камфорним маслом локально на додаткові дольки.
12. Рубцеві зміни молочної залози. Пов'язані з попередніми операціями на молочній залозі з приводу гнійного маститу, пухлин, косметичних цілей. Доцільний індивідуальний підхід з консультуванням спеціаліста-мамолога, краще під час вагітності. Слід пам'ятати, що успішне годування однією молочною залозою можливе.
Twitter
SocButtons v1.6