Грудне вигодовування передчасно народжених дітей

Передчасно народжені немовлята потребують особливого імунобіологічного захисту, забезпечення білками, вуглеводами, жирами, вітамінами, мікроелементами. При передчасних пологах грудне молоко має особливі поживні і енергетичні властивості. Так, молоко жінок, що народили передчасно, містить більшу кількість білка, поліненасичених жирних кислот, які необхідні для росту і розвитку організму недоношеної дитини, насамперед, для дозрівання центральної нервової системи. Також грудне молоко при передчасних пологах більш багате на вуглеводи, вітаміни А, Е, С порівняно з грудним молоком у жінок, що народили в строк. Дуже важливо, що грудне молоко у жінок при недоношеній вагітності містить більше мікроелементів, необхідних для розвитку дитини, а саме: заліза, хлору, цинку, міді, йоду.

Таким чином, сама природа забезпечила фізіологічну доцільність годування недоношених дітей грудним молоком їхніх матерів. Водночас, враховуючи більш інтенсивні темпи росту передчасно народжених немовлят, порівняно з тими, що народились в строк, існує необхідність додаткового забезпечення білками, деякими мікроелементами і вітамінами, особливо дітей з гестаційним віком менш ніж 32 тижні і масою тіла менш ніж 1500 г. Це додаткове забезпечення білками, мікроелементами і вітамінами може проводитись шляхом часткового парентерального харчування немовлят з гестаційним віком 32 тижні і менше, масою тіла 1500 г і менше. Немовлятам, що мають гестаційний вік 32-34 тижні, додаткове введення білку можна здійснювати ентерально, добавляючи до грудного молока спеціальні, збагачені білком, добавки. Немовлят, що народились з масою тіла більш ніж 1800 г, гестаційним віком 34-36 тижнів і більше, можна прикладати до грудей матері і вигодовувати грудьми залежно від стану дитини.

Постає друге важливе питання щодо способу годування передчасно народжених дітей. Рефлекс ковтання сформовано вже протягом періоду внутрішньоутроб-ного розвитку, починаючи з 18-20 тижня гестації. Рефлекс смоктання формується у внутрішньоутробного плоду з 22-24 тижня гестацїі, водночас при народженні дитини з терміном гестацїі 24-30 тижнів рефлекси смоктання і ковтання ще не сформовані таким чином, щоб забезпечити можливість самостійного ентерально-го харчування. Тому у недоношених дітей з гестаційним віком до 31-32 тижнів використовується зондове годування материнським молоком з проведенням часткового парентерального харчування.

Залежно від стану дитини при народженні, починаючи з 31-32 тижнів гес-таційного віку немовлят, можна годувати з чашечки материнським молоком з добавлянням білкових добавок, що виключає необхідність парентерального харчування.

При виходжуванні і грудному годуванні передчасно народжених немовлят з гестаційним віком 30-36 тижнів доцільно використовувати метод кенгуру, який забезпечує контакт шкіра до шкіри матері і дитини, синхронізацію біоритмів матері і дитини, які склалися ще протягом внутрішньоутробного періоду. Метод кенгуру зберігає тепло дитини і зменшує її енергетичні витрати, що забезпечує більш швидкий ріст дитини і кращий психоемоційний розвиток.

Координація смоктання і ковтання у немовлят формується з 32-34 тижнів гестацїі. Новонароджених з гестаційним віком 34-36 тижнів і масою тіла більш ніж 1800 г можна прикладати до грудей матері.

Грудне вигодовування передчасно народжених дітей.

Гестаційний вік до 30-31 тижнів, маса тіла 1300 г і менше Зондове годування з використанням материнського молока
Гестаційний вік 31-32 тижні, гестаційний вік 32-34 тижні Годування з чашечки материнським молоком
Гестаційний вік 34-36 тижнів Прикладання до грудей матері, грудне вигодовування

Питання вигодовування передчасно народжених дітей не мають однозначного вирішення. Існує думка, що при вигодовуванні недоношених дітей молочними сумішами діти мають краще кількісне забезпечення харчовими нутрієнтами, що зумовлює більші темпи фізичного розвитку. Водночас є дані, що стимуляція фізичного розвитку і росту у дітей на штучному вигодовуванні не супроводжується адекватним нервово-психічним розвитком дитини [4].

Слід зазначити, що грудне молоко для передчасно народжених дітей, особливо з гестаційним віком 28—32 тижні, є імунобіологічним захистом шлунково-кишкового тракту, профілактикою виразково-некротичного ентероколіту, ротавірус-ноїта інших інфекцій травного каналу і організму дитини в цілому.

Тільки грудне молоко містить унікальні імунобіологічні фактори росту, макро-фаг-колоній стимулюючий фактор, останніми роками з'явились повідомлення про імуномодулюючі властивості грудного молока [7]. Все зазначене має дуже важливе значення для вигодовування і здоров'я недоношених дітей і новонароджених з перинатальною патологією.

Таким чином, грудне молоко матерів, що народили своїх дітей достроково, є «золотим стандартом» годування недоношених немовлят, стандартом профілактики захворюваності і оптимального психоемоційного розвитку передчасно народжених дітей.

Twitter
SocButtons v1.6