Робота і навчання жінки та грудне вигодовування.

Вихід жінки на роботу або її навчання можуть бути причиною припинення грудного вигодовування та переведення дитини на штучне вигодовування, оскільки серед багатьох матерів існує думка, що підтриму­вати лактацію та продовжувати годувати немовля своїм молоком в такій ситуації дуже важко.


Тому в дитячій поліклініці особлива увага повинна бути звернена на підтримку та надання своєчасної кваліфікованої допомоги матерям, що годують, які навчаються або повинні приступити до роботи поза домом.


Кожен раз під час спілкування з жінкою (при первинному патронажному відвідуванні після виписки з пологового будинку, при відвідуваннях нею поліклініки) треба проводити бесіду про переваги грудного вигодовування та небезпеку штучного годування, морально її підтримувати та заохочувати до продовження грудного вигодовування, похвалити дитину, яка добре розвивається та не хворіє завдяки материнсько­му молоку.


Прийоми, які допоможуть жінці зберегти лактацію та природне вигодовування:

  • Виключно грудне, досить часте, годування дитини протягом перших місяців життя. Важливим є дотримання таких режимних моментів, як часте годування дитини за її потребою, нічні годування, правильне прикладання до грудей, яке забезпечує ефективне смоктання, тісний контакт матері та дитини протягом 6—8 годин на добу, відсутність догодовування, особливо з пляшечки з со­скою, раціональне харчування жінки, достатній сон та перебування на свіжому повітрі. Всі ці фактори, особливо в перші 2 місяці після народження дитини, сприяють нормальному становленню лактаційної функції та ініціюють тривалу лактацію.
  • Не вводити інші продукти харчування без реальної необхідності. Жінка не повинна привчати дитину до молочної суміші тільки тому, що через якийсь час вона повинна вийти на роботу. Зазвичай при до­статній лактації мати може зцідити достатню кількість молока, щоб забезпечити дитину на час своєї відсутності. Якщо передбачається, що материнського молока для дитини буде недостатньо, привчати її до молочної суміші потрібно не раніше, ніж за 1 тиждень до виходу на роботу або навчання.
  • Не застосовувати пляшечку з соскою для догодовування дитини. Як правило, діти легко навчаються пити молоко з чашечки. Навчати немовля потрібно також приблиз­но за 1 тиждень до виходу на роботу або навчання.
  • Продовжувати годувати дитину грудьми вночі та в будь-який інший час, коли мати перебуває вдома. Це бу­де сприяти підтримці лактації за рахунок стимуляції вироблення пролактину і надасть змогу дитині максимально користуватися перевагами грудного вигодовування. Деякі діти після виходу матері на ро­боту або при її навчанні пристосовуються таким чином, що більш активно смокчуть груди вночі і під час нічних годувань отримують основну кількість молока.
  • Якщо робота або навчання проходить недалеко від місця проживання або є умови для відвідування дитини протягом дня, мати повинна так розпланувати свій час, щоб максимальну кількість разів годувати дитину грудьми.
  • Якщо режим роботи або навчання не дозволяє жінці відвідувати дитину протягом дня, вона повинна навчи­тися правильно та швидко зціджувати грудне молоко. Медичний працівник під час консультування пови­нен перевірити вміння жінки зціджувати молоко, при необхідності — навчити її цьому і впевнитися в правильності техніки зціджування.
  • Перед виходом на роботу або на заняття зціджувати молоко для годування дитини під час відсутності ма­тері. Багато матерів привчаються зціджувати молоко в достатній кількості (400—500 мл), що повністю задовольняє денну потребу дитини (див. розділ «Зціджування грудного молока»).
  • Після зціджування молока погодувати дитину грудьми. Смоктання — більш ефективний спосіб виділен­ня молока із грудей щодо зціджування. Тому після зціджування потрібно погодувати дитину. Як прави­ло, при цьому вона спроможна висосати із грудей ще достатню кількість молока, тобто втамовує голод і паралельно це є додатковою стимуляцією лактації.
  • Навчити особу, яка доглядатиме немовля під час відсутності матері, користуватися чашечкою або ло­жечкою для його годування. Ні в якому випадку не користуватись пляшечкою з соскою, що веде до швидкої відмови дитини від грудей.
  • Визначити об'єм зцідженого грудного молока або молочної суміші, необхідний на одне годування.
  • При можливості під час роботи або занять зціджувати молоко із грудей кожні 3 години. Це гарний спосіб запобігання швидкому згасанню лактації. Періодичне зціджування молока під час роботи або занять дає змогу також зменшити неприємні відчуття від переповнених молочних залоз і запобігає лактореї. Якщо є така можливість, зціджене молоко можна зберігати для подальшого годування дитини. Через те, що поза домом складно зціджувати молоко та зберігати його із дотриманням всіх гігієнічних умов, таке молоко можна застосовувати після термічної обробки (пастеризації).

 

Twitter
SocButtons v1.6