Хвороби, спричинені Hib (гемофільна інфекція). Питання та відповіді

Що таке Hib? Які хвороби вона викликає?

Hib являється скороченням повної назви бактерії Haemophilus influenzae типу b, яка спричинює серйозні інфекції, зокрема:

  • Бактеріальний менінгіт - запалення оболонок, які прикривають і захищають спинний та головний мозок.
  • Пневмонії - запалення легень.
  • Епіглотит - запалення зони навколо голосових складок та обструкція дихальних шляхів.
  • Септицемія - наявність патогенних бактерій в крові, також називається гнилокрівям.
  • Септичний артрит - запалення суглобів.
  • Hib також викликає остеомієліт (запалення кісткового мозку), абсцеси (запалення підшкірної тканини) і перикардит (запалення навколосерцевої сумки), але ці захворювання менш поширені.

Чому хвороби, спричинені Hib, є проблемою системи охорони здоров'я?

Хвороби, спричинені Hib, є проблемою системи охорони здоров'я , тому що: Вони викликають серйозні стани, які можуть призвести до госпіталізації чи смерті, зокрема:

Пневмонію: вона являється головною причиною смерті дітей в країнах що розвиваються. Дослідження, проведені в Африці, показали, що приблизно 20% важких випадків бактеріальної пневмонії спричинені бактерією Hib.

Бактеріальний менінгіт: Hib являється найпоширенішою причиною бактеріального менінгіту у більшості країн. В країнах що розвиваються до 40% дітей, хворих на менінгіт, спричинений Hib, помирають, у 20% осіб, які вижили зберігаються незворотні враження головного мозку. Вони легко поширюються, хоча хворіє на кожний носій цієї бактерії.

Яким чином вона поширюється?

Бактерії Hib передаються від інфікованої дитини іншій з краплинами слизу при кашлі чи чханні. Hib також поширюється через спільні іграшки та інші предмети, які діти беруть до рота.

Хто може інфікуватись Hib-інфекційми? Хто в найбільше ризикує?

Хвороби, спричинені Hib, частіше вражають дітей у віці до 5 років, найбільшому ризику підлягають діти у віці від 4 до 12 місяців. До 5 років у більшості дітей розвиваються антитіла проти цієї інфекції, і таким чином ця хвороба не поширюється серед дітей більш старшого віку та дорослих.

Чи діють антибіотики проти НіЬ-інфекції?

Для лікування хвороб, спричинених Hib, використовуються антибіотики, але вони не завжди ефективні. Навіть при використанні антибіотиків і наданні найкращої медичної допомоги помирають від 3 до 5% хворих менінгітом. Деякі штами Hib в теперішній час резистентні до антибіотиків, що ще більше утруднює лікування.

Імунізація проти Hib

Як можна попередити НіЬ-інфекцію?

Більшість Hib-інфекцій можна попередити лише за допомогою вакцини проти Hib.

Незначну частину випадків можна попередити за допомогою антибіотикопрофілактики членам родин з інфікованими дітьми, але це в кращому випадку складає лише 1-2% всіх випадків.

Які обмеження вакцини проти Hib?

Вакцина проти Hib захищає лише від хвороб, спричинених Hib. Після проведення імунізації проти Hib дитина може захворіти пневмонією, менінгітом чи грипом, спричиненим іншими бактеріями і вірусами.

Кому слід робити щеплення проти Hib?

В цілому всім дітям слід робити щеплення вакциною проти Hib після 6-тижневого віку.

Скільки потрібно доз? Коли їх слід вводити?

Схеми імунізації проти Hib розрізняються в різних країнах в залежності від типу вакцини, яку використовують схеми імунізації іншими вакцинами.

Переважно вводяться 3 дози, перша доза вводяться після того, як дитині виповниться 6 тижнів, інтервал між дозами складає не менше 1 місяця.

Яка доза?

Кожна доза дорівнює 0,5мл.

Як вводиться вакцина?

Вакцина Hib вводиться внутрішньом'язево в передньобоковий сегмент стегна (грудним) чи дельтовидний м'яз дітям старшого віку, її можна вводити одночасно з вакциною проти кашлюку, дифтерії, правцю (АКДП), поліомієліту (пероральної) та гепатиту В без негативних наслідків. Якщо вакцина вводиться в той же день, що і інша вакцина, її не потрібно вводити в ту ж кінцівку.

Яка побічна дія від вакцини Hib?

Вакцина Hib не асоціюється із серйозними побічними ефектами. Однак у місці введення може з'явитися почервоніння, набряк та болючість. Зазвичай, вони з'являються через день після імунізації і тривають від одного до трьох днів. В рідких випадках у дітей може бути підвищення температури тіла протягом короткого періоду після імунізації.

Чи є причини, через які дитині ке слід вводити вакцину проти Hib?

Хоча дані про негативні наслідки відсутні, дитині, у котрої була гостра реакція на вакцину Hib, не слід вводити другу дозу.

Які є види вакцини Hib?

Вакцини Hib випускаються у 2-х фармацевтичних формах (рідка і ліофілізована), випускаються вони як окремо (моновалентні), так і в поєднанні з АКДП-вакциною і проти гепатиту В.

Як слід зберігати вакцину Hib?

Вакцину Hib слід зберігати при температурі від 2 гр. до 8 гр.С. Якщо рідка вакцина Hib виявиться замороженою, використовувати її не можна.

Twitter
SocButtons v1.6